TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA (ÖN YARGILARDAN KAÇIŞ)

Piyasada onlarca farklı marka, yüzlerce farklı model bilgisayar bulunur. Bütçe konusunda  bahsettiğimiz sebeplerden ötürü araştırma yapmak önemlidir. Bu araştırma genellikle “bizim bir arkadaş dedi” şeklinde yapıldığından hep hüsranla sonuçlanır. Birinci kural ön yargılara yenilmemektir. “Falanca marka çok iyiymiş” ya da “falanca marka kötü. Onu alma” diyenlere direk kulaklarınızı tıkayın. Çünkü bir markanın 50 modeli varsa bunların hepsi iyi ya da hepsi kötü olamaz. Belli modellerde kronik üretim hataları olabilir. Zaten üreticiler bu cihazları (genellikle) geri çağırır. Ama bir cihazda yaşanan sıkıntı markanın tamamını zaman altında bırakamaz. Üstelik pek çok kullanıcı, kendi yaptıkları hatalarda bile kabahati bilgisayarda bulurlar. “Bu bilgisayarı alalı daha 1 hafta olmadı ama hemen virüs girdi bozuldu” sözü sıklıkla duyulur. Bilgisayara virüs girmesi kullanıcının hatasıdır ve bilgisayarı alalı 1 hafta da olsa 1 saatte olsa virüs bilgisayarı hemen bozar. Elbette hiç kimse bilerek bilgisayarına virüs bulaştırmaz. Ancak virüs de kullanıcının müdahalesi dışında kendi kendine bulaşamaz.

İhtiyaçlarımızı ve bütçemizi belirledikten sonra bu ikisine uygun bir bilgisayar arama vakti geldi. Artık herkesin elinin altında internet olduğu için burada işimiz kolay. Market alışverişini bile internetten yapabildiğimiz bu zamanda bilgisayarı da internetten alabiliriz. Ancak çevrimiçi alışveriş siteleri de yukarıda belirttiğimiz gibi sadece ürünü satarlar. Üstelik alışveriş internet üzerinden yapıldığı için bir sorun yaşandığında karşınızda muhatap bulmakta zorlanabilirsiniz. Örneğin bir dizüstü bilgisayar sipariş ettiniz. Cihaz elinize ulaştığında görünümünün satın aldığınız sitedekinden farklı olduğunu görebilirsiniz veya bilgisayar size ulaştığında ekranında çatlak olduğunu fark ettiniz. Böyle bir durumda sizin için stresli günlerin başladığını anlayabilirsiniz. Satıcı firma kargo firmasını, kargo firması satıcı firmayı suçlar. Zaten kargoyu eksiksiz ve sorunsuz teslim aldığınızı belirten kağıdı imzalamadan kargoyu açamayacağınız için kargo firmasının “teslim kağıdını imzalamışsınız işte” deme hakkı da olacaktır. (“Cep telefonu sipariş etti. Kutudan hıyar çıktı” haberleri bu şekilde oluyor.) İş tüketici mahkemesinde çözülür elbette ama olan sizin haftalarınıza ve sinirlerinize olur.

Önemli Not : Yukarıda anlatılanlar herhangi bir firmayı ya da herhangi bir alışveriş yöntemini kötülemek amacıyla yazılmamıştır. Tecrübeye dayalı sıkıntılar konusunda bilgi verilmek maksadıyla yazılmıştır. Yazılanlar illa ki yaşanacak anlamına gelmez. Asıl amaç bilgisayar aldığınızda hem satın almadan önce cihazı incelemeniz hem de sorun yaşanma ihtimalinde karşınızda derdinizi anlatabileceğiniz kanlı canlı bir muhatabınızın olmasının öneminin anlaşılmasıdır.